Fabryka rakiet kosmicznych

Lekcja zainspirowana mapą znajdującą się w bibliotece Minecraft Education pt. "Budowanie statku kosmicznego", którą znajdziesz pod TUTAJ a także propozycją znajdującą się w poradniku mojego autorstwa "Od diody do robota, czyli STEAMowe lekcje dla każdego", który znajduje się TUTAJ

Ta lekcja, to prawdziwa STEAMowa przygoda, podczas której dzieciaki odkrywają naukę i podróżują w kosmos. Zobacz jak w prosty sposób można połączyć aktywności offline i online realizując tematy związane z kosmosem.

Czas trwania: 4x45 w tym 1 jednostka lekcyjna pracy z Minecraftem Education

Grupa docelowa: 7-12 lat

Mapa: Spaceships (mapa znajduje się w bibliotece zestawach tematycznych w dziale Nauki przyrodnicze - Kosmos, znaleźć ją można również pod tym linkiem  https://education.minecraft.net/pl-pl/challenges/spaceships

Modyfikacja mapy: Na bazie powyższej mapy przygotowałam wersję do pracy w trybie multiplayer. Możesz ją pobrać TUTAJ

Tryb gry: Multiplayer

Karty pracy:

Zrzut ekranu z publikacji "Od diody do robota, czyli STEAMowe lekcje dla każdego", która znajduje się TUTAJ

Zrzut ekranu z publikacji "Od diody do robota, czyli STEAMowe lekcje dla każdego", która znajduje się TUTAJ

Model pojazdu odrzutowego

Przebieg zajęć:


Te wszystkie działania mają na celu uzmysłowienie jak działa siła odrzutu wykorzystywana podczas startu rakiety. Poza tym dzieci przekonują się, że podczas eksperymentów napotyka się na różne trudności i podobnie rzecz się ma w przypadku prawdziwych naukowców, którzy często wykonują wiele prób, usprawnień, obliczeń zanim efekt końcowy będzie zadowalający.

Praca z Minecraft Education

Tę część zadania można wykonać na dwa sposoby.
- Każde dziecko uruchamia swoją mapę i buduje własną rakietę, czyli działacie w trybie Singleplayer
- Pobierasz mapę znajdującą sią pod tym LINKIEM, uruchamiasz ją i hostujesz, czyli udostępniasz świat uczniom. Wtedy wszyscy jesteście w jednym świecie i każda osoba wybiera jedno z 14 dostępnych miejsc i tam buduje swoją rakietę. (W mojej sali jest 14 komputerów dlatego zrobiłam 14 stanowisk, ale jeśli masz więcej uczniów i komputerów w swojej sali, uczniowie mogą budować w parach lub większych zespołach). Ten tryb gry nazywa się Multiplayer

1. Przekaż uczniom temat pracy i kryteria sukcesu. Możesz określić jakie elementy pracy są niezbędne, aby móc uznać, że zadanie zostało wykonane w całości np.
- możliwość umieszczenia w rakiecie BN-ów będących astronautami lub komputerami pokładowymi;
- wykorzystanie bloków takich jak tłoki, detektory lub podajniki spełniające funkcję wykrywaczy, mechanizmów przesuwających bloki, bazy danych itp.
- wykonanie dokumentacji wraz ze zdjęciami i opisami poszczególnych elementów rakiety (do tego zadania uczniowie wykorzystują aparat i książkę i pióro)

2. Uruchom Minecraft Education i wyszukaj mapę. Znajdziesz ją wybierając kolejno Pokaż bibliotekę -> Zestawy tematyczne -> Nauki przyrodnicze -> Budowanie statku kosmicznego

3. W trakcie wykonywanej pracy odwiedzaj stanowiska uczniów i proś o to, aby opowiadali o swoich projektach.

4. Przeznacz czas na prezentację projektów i wyeksportowanie książek, które stworzyli podczas pracy. Książki możesz wydrukować na pamiątkę.

Moi uczniowie budowali rakiety w świecie w trybie multiplayer. Oto kilka zrzutów ekranu z tej lekcji. Niebawem w zakładce Ucz się ze mną -> Tutoriale pojawi się wskazówka jak udostępnić świat uczniom i pracować w tym trybie.