Świąteczna wioska
w Minecraft Education
Uwielbiam święta Bożego Narodzenia no i oczywiście nie wyobrażam sobie przedświątecznego czasu bez minecraftowej interpretacji tego tematu. Budowanie prezentów, bałwanków, skrzatów, świątecznych girland i rozświetlanie terenu to najbliższy memu sercu temat minecraftowego budowania.
Pracuję z grupą 9-10 latków czyli czwartoklasistów, którzy razem ze mną od trzech lat zgłębiają tajniki nauki z Minecraft Education. Jak na osoby w tym wieku, potrafią bardzo dużo wyłączając budowanie czy inne czynności wykonywane w grze podczas zwykłych rozgrywek z rówiesnikami.
Używamy wielu komend ułatwiających budowanie (o nich będzie kolejny post), potrafimy programować proste konstrukcje, przenosimy budowle z mapy do mapy, korzystamy z prostych mechanizmów, ale te będziemy zgłębiać bardziej podczas zajęć w drugim półroczu.
Ponieważ rok temu przygotowałam dla moich uczniów minecraftowy kalendarz adwentowy (tu jest LINK do artykułu o tej mapie), który był osadzony w pięknej zimowej scenerii i zawierał szereg zadań dla moich uczniów, to w tym roku postanowiłam że to oni sami zbudują taki świąteczny raj. Przygotowałam dla nich teren z choinką i domkami, a resztą mieli się zająć sami.
Pewnie jak się domyślacie, nie stanowiło to dla nich problemu. Wydrukowałam im dodatkowo kilka pomysłów znalezionych w internecie, ale i tak w większości skorzystali z własnej wyobraźni. Niektórzy poszli w duże budowle, co potem okazało się nie do końca trafionym pomysłem, bo choć jedne zajęcia trwają 1,5 godziny to i tak nie wystarczyło czasu. Kończyliśmy zabawę tydzień później i w sumie można powiedzieć, że i tak nie ukończyliśmy pracy.
Po dwóch zajęciach okazało się, że świąteczna wioska wymaga jeszcze trochę ingerencji z naszej strony dlatego też wysłałam każdemu uczniowi wersję do samodzielnego ukończenia. Każdy obiecał coś dobudować i na razie czekam na maile z załączoną mapą, ale tymczasem prezentuję Wam zdjęcia z naszego działania.
Teresa wybudowała wielką pracownię Mikołaja, w której elfy produkują i pakują prezenty. Weronika stworzyła stajnię dla reniferów. Jasiek zrobił kolejkę wokół wioski. Dominika zrobiła podziemną bazę dla Mikołaja a na powierzchni wybudowała kilka ozdób bożonarodzeniowych takich jak bałwanek, prezenty. Julia zbudowała kilka skrzatów i sanie mikołajowe. Miłosz zajął się wypełnianiem śnieżnej kuli. Drugi Jasiek stworzył przestrzeń do bitwy na śnieżki a ja dołożyłam plakat przedstawiający Mikołaja "zamazanego" graffitti z obrazów, który trzeba oczyścić rzucając w nie śnieżkami. Tymon zbudował Grincha a Lidka świątecznego zombiaka i świąteczną galerię. Artur zajął się tworzeniem sztandarów i udostępniał je kolegom, natomiast Tomek zbudował geometrycznie doskonałego bałwana.
Garść przemyśleń:
nie wszyscy chcieli korzystać z gotowych pomysłów, wielu uczniów podjęło samodzielne budowle reprezentujące temat świąteczny
muszę popracować nad myśleniem o małych rzeczach, bo często uczniowie podejmują pomysły dotyczące wielkich konstrukcji czasem wykraczających poza ich możliwości; to oczywiście jest w porządku, bo zawsze im powtarzam hasło "sky is the limit" ale biorąc pod uwagę ograniczoną ilość czasu trzeba umieć dobrze rozplanować pracę i zastanowić się, czy budowa tak dużych projektów jest możliwa w tak krótkim czasie
są uczniowie, którzy oglądają różnego rodzaju tutoriale, inspiracje od innych minecrafterów, bo z łatwością realizują tego typu projekty podczas budowy; są też tacy, którzy grają w Minecraft na zasadzie rozgrywek i walki o pierwszeństwo i są świetni w komendach ułatwiających przetrwanie, ale np. kiedy mają coś sami wybudować, potrzebują dużej zachęty i inspiracji.
Podczas budowania wykorzystaliśmy możliwość tworzenia kolorowych sztandarów. Krótki tutorial o tym, jak je tworzyć znajdziecie pod tym LINKIEM
Jeśli chcesz skorzystać z mapy bazowej, którą stworzyłam dla moich uczniów, to możesz ją pobrać pod tym LINKIEM