Strefa Rodzica

Drogi Rodzicu,

Zapewne słyszałeś o Minecraft, popularnej grze wideo, która zdobyła serca milionów dzieci na całym świecie. Ale czy wiesz, że istnieje wersja tej gry specjalnie zaprojektowana do celów edukacyjnych? Nazywa się Minecraft Education i jest to potężne narzędzie do nauki, które może przynieść wiele korzyści Twojemu dziecku.

Minecraft Education to platforma, która promuje kreatywność, współpracę i rozwiązywanie problemów w autentycznym i zaangażowanym środowisku. Dzieci uczą się poprzez zabawę, eksplorując wirtualny świat, budując i programując swoje własne projekty.

Dlaczego warto wykorzystywać Minecraft Education w nauce?

Każdy gracz w Minecraft wie, że dzień trwa tylko 10 minut. To najcenniejsze 10 minut, które warto wykorzystać na posadzenie roślin, ścinanie drzew, poszukiwanie skarbów, ulepszanie swojego domu, wytwarzanie narzędzi, strzyżenie owiec itd. Kiedy słońce zaczyna zachodzić (1,5 minuty) jak najszybciej należy poszukać łózka, do którego trzeba się położyć aby uniknąć spotkania z agresywnymi mobami (zobacz Słownik). Jeśli tego nie zrobimy przez kolejne 7 minut musimy mierzyć się z pająkami, creeperami czy zombiakami (patrz Słownik 😉). Czyż to nie doskonała okazja do nauki zarządzania czasem? Oczywiście, że tak!

Każdy gracz doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważne jest oszczędzanie zasobów i planowanie przyszłego życia w postaci zbiorów upraw, wytwarzania pożywienia, zbierania diamentów na zaś, wykopywania węgla, którym palimy w piecu (to trochę nieekologiczne sic! 😉).

Wszystkie wytworzone przedmioty trzeba gdzieś przechowywać. Na początku, wrzucamy wszystko do jednej skrzyni, potem dwóch aż w końcu idziemy po rozum do głowy i zaczynamy kolekcjonować itemy (patrz Słownik) w skrzyniach do tego przeznaczonych. Osobno złoto i srebro, gdzie indziej węgiel, a jeszcze gdzie indziej pożywienie. Przecież w kuchni mama też ma szafki przeznaczone na różne rzeczy poukładane tematycznie 😉.

Bezcenna jest orientacja w przestrzeni, aby się nie zagubić, znajomość eksplorowanego ekosystemu po to żeby nie oczekiwać, że w zwykłym lesie spotkamy pandę. W końcu system handlowania, oszczędzania i przedsiębiorczość, to umiejętności, które bardzo przydają się każdemu graczowi. Temu wszystkiemu towarzyszy matematyka, bo przecież materiały przechowujemy w stackach (Słownik) po 64 lub 16, obliczamy ile bloków ma mieć ściana naszego domu, np. jeśli chcemy mieć dwa kwadratowe okna o szerokości dwóch bloków a odstępy między nimi to jeden blok i po jednym bloku odstępu od ściany do ściany to wiemy, że cała ściana ma mieć długość 11 bloków - proste!

I tak naprawdę nie trzeba płacić nie wiadomo jakich pieniędzy za naukę z Minecraftem, bo jak sam widzisz, drogi Rodzicu, możesz ją mieć prawie za free. 

Zapytaj w szkole nauczyciela swojej pociechy, czy aby przypadkiem nie zechcieliby wykorzystywać Minecraft Education do nauki. A jeśli nie, to spróbuj sam. Zobaczysz jakie to wciągające.

Docelowo w tym dziale znajdziesz porady o tym

Kolejne tematy już wkrótce. Zajrzyj do innych zakładek. Zachęcam do przeczytania bloga.