M.A.T.H. MUMMY MAYHEM

Matematyczna mapa dla wszystkich

M.A.T.H. MUMMY MAYHEM to nowa mapa wydana w partnerstwie z Cambridge Mathematics (cambridgemaths.org). Jest genialna! Dlaczego? Bo mimo iż wydana przez anglojęzycznych autorów, może być wykorzystana przez każdego ze względu na to, że w grze nie ma ani słowa w języku angielskim. Wszystkie wskazówki zostały opracowane graficznie. 


Gracz widzi na ekranie niebieskie znaki, które wskazują miejsce, do którego musi się udać. 

Natomiast zielone znaki z wizerunkiem klucza informują gracza o tym, że musi wykonać zadanie, aby przejść dalej. 

Sens zadania prezentowany jest w postaci animacji, na której widzimy podróżnika wykonującego fragment zadania.

Po poprawnie wykonanym zadaniu otwiera się winda, które zabiera gracza do kolejnego zadania. 

Historia jest prosta: wybieramy się do Egiptu, odnajdujemy piramidę, do której musimy znaleźć wejście a następnie podążać za wskazówkami i wykonywać matematyczne zadania. 


Jakie zadania na nas czekają? Są zadania z osią symetrii, układanki logiczne, tangramy, nakładające się kształty i szukanie części wspólnej, odnajdowanie siatek figur przestrzennych i inne. Zadania mają różny stopień trudności i myślę, że spokojnie poradzą sobie z nimi już drugo- i trzecioklasiści szkoły podstawowej

Czy są jakieś minusy? Tak. Jak dla mnie jedynym minusem tej mapy jest to, że w pewnych momentach trzeba walczyć z mumią i zombiakami. Ja wiem, że piramidy były dobrze strzeżone i budowniczowie wymyślali przeróżne systemy zabezpieczeń, ale ja osobiście nie lubię map, w których trzeba walczyć. Są w tym świecie miejsca trudne do przejścia np. unikanie ruchomych elementów, ognia czy przeskakiwanie po kolumnach. Wiem też, że są wśród moich uczniów osoby wrażliwe i mogą w takich miejscach sobie nie poradzić. Ale zapewne znajdą się chętni wśród rówieśników, którzy pomogą przejść te trudniejsze momenty. 


Cambridge Mathematics wydało materiały do druku, które mogą pomóc w przeprowadzeniu lekcji. Znajdziecie je pod tym LINKIEM 


Mapę znajdziecie w bibliotece w dziale Matematyka lub na stronie Minecraft Education pod tym LINKiem