Nowy Rok 

z Minecraft Education

Nowy Rok z Minecraft Education

Jak zorganizować bezpieczne i przyjazne zwierzętom pokazy fajerwerków w Minecraft Education? Oto pomysł, który realizowałam z moimi trzecioklasistami rok temu, ale jakoś do tej pory nie było okazji żeby o tym napisać. Dziś nadarza się okazja, aby podzielić się z Wami tym niezwykłym pomysłem. 

Fajerwerki zawsze budziły w ludziach niezwykłe odczucia. Wynalezione przez Chińczyków 2000 lat temu, pozwoliły na to, aby ludzie zaczęli wykorzystywać je dla uczczenia niezwykłych wydarzeń w tym również powitania Nowego Roku. Od kilku lat toczy się dyskusja na temat bezpieczeństwa wystrzeliwania fajerwerków, zarówno w kontekście ludzi jak i zwierząt. Głośne dźwięki, jasne błyski i zapach prochu mogą być bardzo przerażające dla wielu zwierząt, zarówno domowych, jak i dzikich. Koty i psy mogą odczuwać silny stres, objawiający się drżeniem, ukrywaniem się czy też nadmiernym szczekaniem lub miauczeniem. Dzikie ptaki zdezorientowane przez fajerwerki mogą uciekać w popłochu, co prowadzi do kolizji z budynkami lub innymi przeszkodami. Ludzie poprzez zbyt frywolne podchodzenie do tej czynności często ulegają uszkodzeniom ciała. Jak zatem połączyć to piękne widowisko z bezpieczeństwem i troską o zwierzęta? Oczywiście z pomocą może przyjść Minecraft Education. 

Rok temu postanowiłam nauczyć moich trzecioklasistów jak wytwarzać fajerwerki i tworzyć piękne pokazy w grze. Długo się do tego przygotowywałam, obejrzałam mnóstwo tutoriali na YouTube, przeczytałam kilka artykułów na blogach i tak powstała lekcja, którą teraz postanowiłam się z Wami podzielić.

No to zaczynamy! 

W trybie kreatywnym Minecraft Education są dostępne różne fajerwerki, ale w takim najprostszym wykonaniu. Mają postać jednokolorowej kulki o długości lotu 1. Oczywiście można z nich wykonać prosty pokaz fajerwerków wykorzystując zegar i dozowniki jednak nie będzie on aż tak efektowny jak przy wykorzystaniu fajerwerków, które za chwilę razem wykonamy. 

Żeby wykonać fajerwerki będziemy potrzebować gwiazdek pirotechnicznych. I te, jak się domyślacie, również są dostępne w ekwipunku gracza w trybie kreatywnym, ale są jednokolorowe i bez żadnych efektów. No więc jak wykonać kolorową gwiazdkę pirotechniczną

Potrzebujemy prochu i barwników. Jeśli połączymy proch np. z żółtym barwnikiem, uzyskamy żółtą gwiazdkę pirotechniczną, ale jeśli dodamy do prochu więcej barwników, wtedy gwiazdka będzie wielokolorowa

Ale to nadal za mało, aby pokaz fajerwerków był niezwykły i zapierający dech w piersiach. Spróbujmy dodać do gwiazdek kilka efektów. Wyróżniamy dwa rodzaje efektów: kształt eksplozji i efekt znikania po wybuchu. Oba efekty warunkuje dodanie ognistej kuli, samorodka złota, jakiejkolwiek czaszki mobów, piórko, diament lub jasnopył. Poniżej możesz zobaczyć jakie efekty daje każdy z tych przedmiotów.

Kształt wybuchu 

Wszystkie poniższe gify przedstawiające różne efekty zostały pobrane ze strony Minecraft Wiki

Tak wygląda rozbłysk fajerwerku, do którego wykorzystano kolorową gwiazdkę pirotechniczną bez żadnych efektów.

Ale jeśli do prochu i barwników dodamy ognistą kulę, uzyskamy efekt dużej wybuchającej kuli.

Po dodaniu samorodka złota uzyskujemy kształt wybuchającej gwiazdy.

Jakakolwiek czaszka moba dodana do przepisu pozwala się cieszyć kształtem creepera.

Piórko daje najmniej, według mnie, efektowną eksplozję, ale są jej zwolennicy. 

Sposób wykonania na stole rzemieślniczym

Po dodaniu prochu, barwnika lub kilku z nich oraz jednego z wybranych przedmiotów takich jak: ognista kula, samorodek złota, czaszka moda lub piórko uzyskamy określny kształt wybuchu


Ale jak się domyślacie, to nie wszystko! Zatem idźmy krok dalej.

Efekt znikania po wybuchu

Jasnopył dodaje efekt migotania cząsteczek po wybuchu.

Diament powoduje, że cząsteczki zostawiają ślad

Połączenie obydwu tych elementów łączy ze sobą oba efekty.

Sposób wykonania na stole rzemieślniczym

Tak więc dodając po kolei proch, barwnik, ognistą kulę i np. jasnopył, uzyskamy gwiazdkę pirotechniczną w kształcie wielkiej kuli z efektem migotania

Przykładowo, gdybyśmy chcieli użyć na raz wszystkich możliwych efektów to nasza gwiazdka pirotechniczna może mieć maksymalnie 5 kolorów. Dlaczego? Ponieważ w stole rzemieślniczym jest tylko 9 slotów na przedmioty. 

Spróbuj zamieniać jedynie samorodek na inny przedmiot warunkujący kształt i twórz nowe gwiazdki.

Przygotowanie pokazu - trening czyni mistrza

Tworzenie fajerwerków można trenować w jakimkolwiek świecie w trybie kreatywnym. Ze względu na to iż pracuję z młodszymi uczniami (8-10 lat) postanowiłam przygotować specjalną mapę, która znacznie ułatwiła im zadanie. 

Na wielkiej ścianie umieściłam instrukcje wykonania kolejnych elementów. Dodatkowo wskazówek udzielają BN-y w postaci małych robotów. Ale dobrze jeśli Ty nauczycielu, nauczycielko, poćwiczysz wcześniej tę umiejętność, aby móc służyć dodatkową pomocą. 

W świecie znajdują się również proste mechanizmy, które pomogą stworzyć prosty pokaz fajerwerków. Wystarczy, że uczniowie wykonają zestaw fajerwerków, następnie napełnią nimi dozowniki i włączą mechanizm. Jeśli dobrze się rozejrzycie, to znajdziecie skrzynię wypełnioną gotowymi fajerwerkami. Ale uczyniłam to tylko po to, aby ułatwić nauczycielom przygotowywanie się do zajęć. Mając gotowy zestaw fajerwerków, od razu można sprawdzić działanie mechanizmów.

Starsi uczniowie mogą samodzielnie wykonać proste zegary i zastanowić się jak stworzyć pokaz synchroniczny regulując opóźnienia na przekaźnikach i napełniając dozowniki określonymi fajerwerkami. Poniżej przedstawiam krótki tutorial instruujący sposób wykonania prostego mechanizmu wystrzeliwującego fajerwerki.

Film instruujący wykonanie prostego mechanizmu wyrzutu fajerwerków.

Na koniec chciałabym zaprezentować karty zadaniowe, które stworzyłam na potrzeby tej lekcji. To zestaw sześciu kart z instrukcjami, krok po kroku pokazujących jak wykonać potrzebne elementy i modyfikować kształt oraz efekty wytwarzanych fajerwerków. Jednym słowem, to o czym przeczytał_ś w tym artykule, znajdziesz na kartach pracy. Wydrukuj je w formie A4 lub A5, rozdaj uczniom i działajcie. Karty są ponumerowane więc nie będzie problemu z odnalezieniem się w kolejności wykonywanych czynności. Ostatnia karta to zaproszenie do obejrzenia tutorialu, który znajduje się powyżej a także pobrania mapy, o której również tu wspomniałam. 

Jeśli uda Ci się przeprowadzić lekcję na podstawie tego artykułu to chętnie o tym przeczytam. Możesz napisać do mnie. Maila znajdziesz w stopce tego bloga. 

Powodzenia!

A teraz garść linków:

Karty zadaniowe LINK

Mapa Fajerwerki LINK


Tutoriale, które pomogły mi nauczyć sie tego wszystkiego:

Tutorial Mathew Kande LINK

Tutorial One Team LINK

Strona Minecraft Wiki 

Grafiki elementów wykorzystanych w kartach pracy a także gify pochodzą ze strony Minecraft Wiki. Karty pracy zostały stworzone w Canvie.