Pumpkin Carving

 - Halloweenowe wyzwanie dla wszystkich

Czy tylko dzieciaki mogą bawić się w Halloween? Nie! Czy tylko one mogą wycinać dynie i mieć z tego radochę? Oczywiście, że nie. A czy można wycinać dynie w Minecraft Education i to w dodatku w towarzystwie innych, dorosłych osób i dobrze się przy tym bawić jak dziecko? TAK!

Dziś zaprosiłam do siebie (mam tu na myśli minecraftowy świat przygotowany specjalnie na te okazję)  koleżanki i kolegów z grupy trenerskiej Cyfrowy Dialog. Przybyły tylko dwie, ale to pewnie dlatego, że pozostali chodzą po domach i zbierają cukierki w offline 😉 albo jada w daleką podróż do swoich bliskich. W trójkę też jest dobrze

Minecraft Education oferuje miesięczne wyzwania budowlane. Jednym z takich wyzwań rok temu było wycinanie dyni. W tym roku ME przypominał o wyzwaniu na facebookowym fanpage'u. Mapa, którą pobrałam ze strony https://education.minecraft.net/en-us/challenges/pumpkin-carving była przeznaczona dla jednej osoby. Przedstawiała jedną dużą dynię zrobioną z pomarańczowych bloków.

Korzystając z bloku "Structure Block" powieliłam tę jedną dynię kilkanaście razy i w ten sposób powstała mapa, do której może zawitać więcej osób i wspólnie wykonać to wyzwanie. Mapę możesz pobrać pod tym LINKIEM.

Mapa w ustawieniach ma włączony cykl dzienny, co oznacza, że po 10 minutach dnia, nastaje noc, ale ponieważ ustawiony jest tryb kreatywny, nie pojawiają się żadne wrogie moby i nic nam nie zagraża. Tryb nocny pozwala na podziwianie dyniowych rzeźb. 

Jeśli ktoś nie chce czekać 10 minut na nastanie nocy może ją włączyć przy pomocy komendy wpisanej na czacie: 

/time set night

lub

/time set midnight

Aby ponownie włączyć dzień należy na czacie wpisać komendę: 

/time set day

To było bardzo dobre doświadczenie dla mnie. Coś, co dla mnie wydaje się oczywiste, nie dla wszystkich takie jest. Np. jak wyciąć dynię w Minecrafcie, jak ją oświetlić, które bloki do tego najlepiej się nadają? W jaki inny sposób ozdobić moją halloweenową przestrzeń? Myślę, że dzieciaki poradziłyby sobie z tym zadaniem koncertowo. Dorośli, którzy nie spędzają tyle czasu w Minecrafcie, potrzebują małych wskazówek. Ale na efekty nie trzeba było długo czekać i powstały piękne świecące dynie, a potem kolejne ozdoby.

Zaproponowałam w grupie trenerskiej cykliczne spotkania - wyzwania i mam nadzieję, że następnym razem dołączy więcej osób. 

To nic, że Halloween 2023 już za chwilę przejdzie do historii. Spróbuj tego wyzwania i zobacz jak Twoi uczniowie dostają skrzydeł wycinając niezwykłe dynie w Minecraft Education. Nie będą chcieli wyjść z zajęć - gwarantuję! A rozwiązania, których użyją, wprawią Cię w zachwyt.

P.S. Pamiętaj! Abyś mógł/mogła spotkać się ze swoimi znajomymi/uczniami w jednym świecie, wszyscy musicie być zalogowani w tej samej domenie (to ten fragment adresu do logowania, który znajduje się po @)