Wspólne budowanie, 

czyli parę słów o płytkach konstrukcyjnych

W bibliotece Minecraft Education znajdziecie wiele ciekawych map. Są takie, które zachęcają do zwiedzania, wykonywania przeróżnych zadań i zdobywania wiedzy, ale są też takie, które dają możliwość tworzenia nowych światów i zagospodarowywania przestrzeni według własnego pomysłu, czyli takie, w których można realizować wyzwania budowlane.

Jedną z takich map są płytki konstrukcyjne. 


Płytki konstrukcyjne znajdziemy klikając po kolei:

- Pokaż bibliotekę

- Światy początkowe

- Płyty konstrukcyjne

Znaleźć tam można kilka światów, w których wyodrębniono sektory do budowania. Są takie, które wyłożone są białymi blokami, wtedy każdy może zacząć budowanie od wyłożenia terenu lub po prostu stworzyć jakąś budowlę, którą w dodatku potem można wydrukować na drukarce 3D. Ale są też płytki pokryte częściowo fragmentem biomu np. leśnego, morskiego czy górzystego. W zależności od tematyki zadania, każdy może wybrać dowolną przestrzeń.

W zależności od wybranego biomu możemy zrealizować mnóstwo wyzwań związanych np. z ekosystemami. 

Cechą takiego świata jest to, że można w nim zgromadzić w jednym czasie 36 osób. Prowadzący zaprasza uczniów do wspólnej przestrzeni hostując ten świat, czyli tworząc swego rodzaju serwer. 

WAŻNE! Każda osoba chcąca dołączyć do świata musi być zalogowana w tej samej domenie. 


Po wejściu do świata, każda osoba wybiera sobie numer swojego, nazwijmy to - boiska, na którym może budować bez obaw, że ktoś inny tam wejdzie i będzie przeszkadzał, coś zburzy lub "poprzestawia". Mimo, iż uczniowie nie wchodzą sobie na swoje place budowy, mogą podpatrywać, co budują koledzy i koleżanki, ponieważ nie ma tam ścian oddzielających jednych od drugich. To znaczy są, ale one są niewidzialne i nie pozwalają uczniom przemieszczać się pomiędzy sąsiadującymi płytami. Aby móc wybrać właściwy numer płytki, uczniowie przechodzą przez zielone wrota, które otwierają się po nadepnięciu na płytę naciskową znajdującą się przed nimi. 


Oprócz przejścia dla uczniów w mapie znajduje się centrum dowodzenia dla nauczyciela. Znajdziesz go po prawej stronie, jest otoczone blokami z czerwonego szkła i nad wejściem widnieje napis "Teachers only".

Płytki konstrukcyjne, o których tu piszę stworzył genialny facet, który naprawdę umie w Minecrafta, Nathan Richards. Te światy mają dodatkowe panele dla nauczyciela, które pozwalają zarządzać klasą. Nauczyciel, jako operator mapy, może nadawać różne uprawnienia poszczególnym lub wszystkim uczniom jak np. przyznawanie możliwości spawnowania zwierząt (co domyślnie jest zablokowane). Ma również możliwość blokowania używania niepożądanych narzędzi przez uczniów takich jak perła kresu, która umożliwia przemieszczanie się ignorując bariery oddzielające płytki. Ma również możliwość skupienia uwagi uczniów poprzez nadanie im efektu oślepienia. Może również jednym przyciskiem przywołać wszystkich do pomieszczenia początkowego. 

Przy okazji rozmów o jesieni postanowiliśmy, razem z moimi uczniami, zbudować jesienny krajobraz. Mogliśmy to zrobić każdy w swoim świecie, ale zarówno ja, jak i moi uczniowie lubimy być razem w Minecraft i budować widząc siebie nawzajem. Ponieważ mamy w szkole tylko 14 stanowisk komputerowych, uczniowie pracowali w parach. Losowali, które z nich zaloguje się do gry. Mamy dobrze wypracowany system dzielenia się myszką komputerową podczas pracy toteż nie było dużego ryzyka, że połowa klasy będzie siedziała bezczynnie. Zależało mi, aby znaleźli się w jednym świecie i mieli wyznaczony teren do budowania, tak aby nie powstawały kłótnie o przestrzeń, a jednocześnie mieli poczucie, że są tam razem. Płytki konstrukcyjne nadawały się do tego idealnie. 

No i kolejny raz kompletnie się nie pomyliłam. To był strzał w dziesiątkę. Takich jesiennych kreacji to ja dawno nie widziałam. Jak wiecie, w Minecraft Education nie ma jesiennych liści, dlatego trzeba było je stworzyć przy pomocy innych kolorowych bloków. Świetnie nadawały się do tego bloki wełny, betonu, złota czy nawet miodu. Niektórzy sadzili drzewa a potem zamieniali bloki liści wybranymi kolorami jesieni. Niektórzy budowali drzewo od podstaw wykorzystując kłody i płotki. Przy okazji powstały dynie, norki lisów, grzybowe lasy czy nawet poletka uprawne ze zbiorami gotowymi do zbiorów. 

Oprócz tego uczniowie stawiali BN-y, które miały za zadanie poinformować gości, czyja to przestrzeń a na koniec można było zespawnować kilka zwierząt i odwiedzić się, aby podziwiać swoją pracę. Do tego oczywiście musiałam nadać im status budowniczego świata, czyli uruchomić komendę /wb.

Ostatnie działanie leżało po mojej stronie. Wyeksportowałam mapę, a następnie przy pomocy bloku structureblock wyodrębniłam każdą uczniowską przestrzeń i przeniosłam do jednego świata, bloków trawy, które następnie ogrodziłam i dodałam tytuł. 

Postawiłam BN-a - Pana Sówkę, który wita gości i zachęca do eksploracji. Pan Sówka wręcza gościowi aparat i książkę, co może być pretekstem do napisania jesiennej opowieści w Minecraft Edu. 

Oto efekt końcowy:

Prawda, że niezła zabawa i nauka?

Jeśli macie ochotę pobawić się w jesiennym parku moich uczniów, to możecie pobrać tę mapę już dziś. 

Oto link do niej: Jesien klasy3A.mcworld