Pracownia Świętego Mikołaja

Wyobraź sobie, że wybierasz się na koło podbiegunowe do wioski świętego Mikołaja. W jego niezwykłej pracowni czekają na Ciebie elfy, które bardzo liczą na pomoc w tej przedświątecznej gorączce. Czy dasz radę rozwiązać wszystkie zadania? Przekonaj się sam, sama i wyrusz już dziś w tę niezwykłą podróż.

Mapa pt. "Pracownia Świętego Mikołaja" to praca zbiorowa. Powstała przy współudziale Ani Jędryczko, Sławka Baturo i moim a także Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog. Mapa została przygotowana w dwóch wersjach: dla klas 1-3 i 4-6

Wszystkie elfy w mapie dla młodszych użytkowników mówią do gracza, dlatego warto włączyć dźwięk. Dodatkowo wszystkie polecenia możemy przeczytać w oknach dialogowych. Do każdej mapy zostałe opracowane scenariusze oraz karty pracy. Wszystko pobierzecie pod tym LINKiem

Co czeka Was w tym świątecznym świecie?

Po pojawieniu się w mapie powita nas Blumek, który instruuje gracza jak ma poruszać sie po mapie i co może w niej wykonać. Zwróć uwagę, że w pracowni każdy elf ma inne imię i każdy mówi innym głosem. Maluchy naprawdę mają wielką frajdę słuchając tych wypowiedzi. To także ukłon w stronę nieczytających użytkowników. 

Pierwszym zadaniem, które możemy wykonać (zadania nie muszą być wykonywane po kolei), jest prezentowe sudoku. Zanim przystąpicie do rozwiązania tej łamigłówki, sprawdź czy dzieciaki wiedzą jak układa się sudoku i na czym ono polega. 

Czy widzicie tego słodkiego lisa polarnego, który zakradł się do pracowni? Nie ma obaw, jest niegroźny, a nawet powiedziałabym, że bardziej boi się nas niż my jego. 

Kolejne zadanie, to wyzwanie pisarskie. Nasz czerwony jegomość, chciał zrobić próbę przed wyprawą z prezentami i potrenować wchodzenie przez komin, ale... no dobra, nie zdradzam co się stało i jak można go uratować 😉

Nie tylko w pracowniach świętego Mikołaja dzieciaki ubierają choinki, dlatego z tym zadaniem poradzą sobie wszyscy. Ale zaraz, zaraz, ta choinka musi być udekorowana w wyjątkowy sposób. Jaki? Przekonajcie się sami. 

Przy kominku przywita Was Migotka i poinstruuje o kolejnym wyzwaniu. W tym zadaniu będzie potrzebny aparat i książka z piórem. Te dwa narzędzia pozwalają uczestnikom tworzyć cyfrowe portfolia, pewnego rodzaju pamiętniki z podróży, które potem można wyodrębniż jako pdf a nawet wydrukować.

Poznajecie creepera? Każdy gracz w Minecrafta go zna i wie, że potrafi nieźle namieszać. Tym razem pomieszał prezenty w workach, które elfy wcześniej przygotowały dla Mikołaja. Twoim zadaniem będzie je posegregować na nowo. Ech ten creeper 😉

Ooo zadanie matematyczne - tak! Minecraft jest mocno matematyczny, wcześniejsze zadanie z prezentami również dotyczyło tej dziedziny nauki. Tym razem łamigłówka cenowa. Każda świeca ma swoją wartość cenową. Trzeba podać wartość cenową ostatniego zakupu. 

Karmelek to gość od quizów. Bardzo je lubi a w nagrodę ozdaje szmaragdy. Jeśli uważnie wysłuchaliście informacji udzielanych przez zielone elfy, to z pewnością nie będziecie mieli problemu z rozwiązaniem quizu.

Pytania i odpowiedzi trzeba niestety przeczytać samodzielnie. Ale jeśli Twoi uczniowie nie czytają, możecie to zadanie wykonać wspólnie lub zaproponuj wykorzystanie czytnika imersyjnego. 

Po rozwiązaniu quizu dostaniemy szmaragdy, które pozwolą nam otworzyć wielką bramę. Za nią znajduje się pas startowy dla sań świętego Mikołaja. Hmm.. chyba jest trochę dziurawy. Czy potrafisz użyć funkcji programowania, aby go naprawić? 

No! kiedy pas startowy jest już gotowy, prezenty popakowane, Mikołaj uwolniony z komina, można wyruszać. Brawo! właśnie uratowaliście święta Bożego Narodzenia. 

A Ty co chciałbyś, chciałabyś dostać pod choinkę od Mikołaja? Pomyśl jedno życzenie...

Razem z autorami mapy zapraszamy do wspólnego eksplorowania. Mapę można uruchomić w klasie na komputerze nauczycielskim i wyświetlić na dużym ekranie, ale jesli macie możliwość działania przy komputerach uczniowskich, to do dzieła. Pamiętajcie, że musicie być zalogowani do Minecrafta Education a wcześniej trzeba go pobrać ze strony https://education.minecraft.net/pl-pl . Powodzenia!