Galeria rymów

Jak zacząć?

Zanim zalogujecie się do Minecrafta i zaczniecie działać w grze warto przypomnieć dzieciakom czym są rymy, jak je tworzymy i na co warto zwrócić uwagę. Pobawcie się szukając wyrazów rymujących się, zagrajcie w jakąś grę albo wykonajcie kilka zadań interaktywnych. Po takim przygotowaniu z pewnością nikt nie będzie miał problemów, aby sprostać wyzwaniu.

Czas pracy: 2x45 minut

Grupa docelowa: 7-12 lat

Mapa: Biome Plains z biblioteki Minecraft Education

Tryb gry: Multiplayer

Karty pracy, które mogą się przydać podczas pracy. Karty dostępne są TUTAJ

No to zaczynamy!

Przebieg zajęć


Przykłady:

Oto jeden ze sposobów wyeksponowania przedmiotów, których nazwy rymują się. Tu zostało wykonane zdjęcie a następnie umieszczone w ramce.

Tu widzimy umieszczenie w ramce nie zdjęcia a sam przedmiot.

W obu przypadkach do podpisania wykorzystano zielone tabliczki. Są  one korzystniejsze w pracy, gdyż mają możliwość edytowania.

Tu widzimy zasadzone bambusy i wykonane zdjęcie. Wyraz, który rymuje się z wyrazem "bambusy" to "krokusy". W tym wypadku jedynie pierwszy wyraz został zobrazowany a pod spodem zapisano parę rymów. 

Oto inne przykłady pracy uczniów

Oto inne przykłady pracy uczniów

Porady:

Napis na tabliczkach może "świecić się". Żeby to uzyskać wystarczy użyć torbieli ze świecącym atramentem. 

Drewniane tabliczki nie są już uciążliwe!

We wcześniejszych wersjach Minecraft, drewniane tabliczki nie były edytowalne, co powodowało konieczność zniszczenia i ponownego postawienia w przypadku popełnionego błędu. Od wersji 1.20, drewniane tabliczki można edytować.