Galeria rymów
Jak zacząć?
Zanim zalogujecie się do Minecrafta i zaczniecie działać w grze warto przypomnieć dzieciakom czym są rymy, jak je tworzymy i na co warto zwrócić uwagę. Pobawcie się szukając wyrazów rymujących się, zagrajcie w jakąś grę albo wykonajcie kilka zadań interaktywnych. Po takim przygotowaniu z pewnością nikt nie będzie miał problemów, aby sprostać wyzwaniu.
Czas pracy: 2x45 minut
Grupa docelowa: 7-12 lat
Mapa: Biome Plains z biblioteki Minecraft Education
Tryb gry: Multiplayer
Karty pracy, które mogą się przydać podczas pracy. Karty dostępne są TUTAJ
No to zaczynamy!
Przebieg zajęć
Rozdaj dzieciakom karty i poproś o zapoznanie się z czekającym je wyzwaniem.
Porozmawiajcie chwilę o wyzwaniu i zapytaj, czy wszystko jest dla nich jasne.
Zróbcie mini burzę mózgów na temat tego, jak wygląda galeria obrazów lub innych eksponatów w muzeum. Co jest ważne w takiej galerii? (strzałki z kierunkiem zwiedzania, eksponowanie przedmiotów, wyznaczone ścieżki, opisy lub instrukcje)
Dodatkowo porozmawiajcie o tym w jaki sposób w Minecraft można eksponować przedmioty (wykonywać zdjęcia, umieszczać je w ramkach, umieszczać przedmioty w ramkach lub na blokach, podpisywać przy pomocy tabliczek)
Podziel zespół na grupy (2-3 osobowe)
Jedna osoba w grupie uruchamia świat: Stwórz nowy - Szablony - Biome Plains
WARTO! wejść w ustawienia świata i ustawić kilka ważnych elementów:
zaznaczyć opcję "Pokaż współrzędne"
odznaczyć "Cykl pogodowy" i "Cykl dzienny"
Teraz osoba, która uruchomiła świat musi zaprosić pozostałych członków hostując - udostępniając świat jako gospodarz. Można to zrobić na dwa sposoby:
uruchomić świat jako gospodarz
uruchomić świat jako zwykły gracz i po kliknięciu Esc wybrać zakładkę "Rozpocznij sesję jako gospodarz"
Poproś uczniów i uczennice, aby wybrali z ekwipunku 10 przedmiotów, które wyeksponują w swojej galerii i zapisali ich nazwy na karcie. Następnie członkowie drużyny powinni wymyślić rymy do tychże wyrazów i również zapisać je na karcie.
Po dokonaniu ewentualnej korekty grupa może przystąpić do planowania przestrzeni: wybór bloków, kształt, przebieg ścieżek, ich szerokość, wielkość ścianek, na których będą eksponowane przedmioty.
Po zaplanowaniu przestrzeni i podziale obowiązków mogą przystąpić do działania.
Po zakończeniu działania, uczniowie mogą zapraszać Cię do swoich galerii lub prezentować je na forum klasy. Gotowe mapy można umieścić na blogu klasowym lub stronie szkolnej.
Przykłady:
Oto jeden ze sposobów wyeksponowania przedmiotów, których nazwy rymują się. Tu zostało wykonane zdjęcie a następnie umieszczone w ramce.
Tu widzimy umieszczenie w ramce nie zdjęcia a sam przedmiot.
W obu przypadkach do podpisania wykorzystano zielone tabliczki. Są one korzystniejsze w pracy, gdyż mają możliwość edytowania.
Tu widzimy zasadzone bambusy i wykonane zdjęcie. Wyraz, który rymuje się z wyrazem "bambusy" to "krokusy". W tym wypadku jedynie pierwszy wyraz został zobrazowany a pod spodem zapisano parę rymów.
Oto inne przykłady pracy uczniów
Oto inne przykłady pracy uczniów
Porady:
Napis na tabliczkach może "świecić się". Żeby to uzyskać wystarczy użyć torbieli ze świecącym atramentem.
Drewniane tabliczki nie są już uciążliwe!
We wcześniejszych wersjach Minecraft, drewniane tabliczki nie były edytowalne, co powodowało konieczność zniszczenia i ponownego postawienia w przypadku popełnionego błędu. Od wersji 1.20, drewniane tabliczki można edytować.