Kraina życzliwości

Witaj w Krainie Życzliwości! 

To miejsce, gdzie każdy jest mile widziany i gdzie panuje atmosfera pełna ciepła i przyjaźni. W Krainie Życzliwości znajdziesz uśmiechnięte twarze, otwarte serca i pomocną dłoń na każdym kroku. To kraina, w której każdy dzień jest pełen pozytywnej energii i radości. Będąc tutaj, poczujesz się jak w domu, otoczony, otoczona życzliwością i akceptacją. Zapraszam Cię do Krainy Życzliwości, gdzie każdy jest ważny i doceniany.

Lekcja, do której zapraszam Ciebie i Twoich uczniów będzie dotyczyć kształtowania postawy życzliwości. Razem z uczniami zastanowicie się czym jest życzliwość i jak wyrażać ją w życiu codziennym. Wszystkie zebrane informacje i doświadczenia uczniowie będą mogli zaprezentować w scenkach komiksowych w Minecraft Education a następnie zaprezentować je przed całą klasą.

Czas trwania: 3x45 w tym 2 jednostki lekcyjne pracy z Minecraftem Education

Grupa docelowa: 7-12 lat

Mapa: Komiksy (mapa znajduje się w bibliotece w miesięcznych wyzwaniach budowlanych)

Tryb gry: Multiplayer

Karty pracy potrzebne do przeprowadzenia zajęć znajdziesz pod tym LINKiem

Karta pracy nr 1

Karta pracy nr 2

Karta pracy nr 3

Przebieg zajęć:


Co to jest życzliwość?

Karta nr 4

5. Teraz czas na podsumowanie. Wręcz dzieciom kartę pracy nr 3 i poproś, aby "wrzuciły do słoika" czyli zapisały w nim pomysły na dobre uczynki w szkole, w domu lub na podwórku. Dzieci mogą pracować indywidualnie, w parach lub grupowo. Możesz tę kartę wydrukować na większym formacie i zapisać na niej propozycje dzieci, a następnie powiesić taki słoik na ścianie w klasie, jako propozycję dla tych, którzy chcieliby być życzliwi na codzień, ale czasem brakuje im pomysłów.

Kraina życzliwości w Minecraft Education

Praca nad tym projektem może przybrać różne formy. Uczniowie mogą pracować samodzielnie, tworząc własne krainy życzliwości. Jeśli Twoi uczniowie siedzą parami w pracowni komputerowej, to to też jest dobre rozwiązanie. Zadbaj jedynie, aby każda osoba w parze mogła dodać coś od siebie i zbudować reprezentację własnego pomysłu. Można też podzielić zespół na 3-4 osobowe grupy i wtedy jedna osoba uruchamia świat i zaprasza pozostałych do niego hostując go. Więcej o hostowaniu przeczytasz w zakładce Tutoriale.

1. Uruchom Minecraft Education i poszukaj mapę Komiksy. Znajdziesz ją wybierając kolejno Pokaż bibliotekę -> Miesięczne wyzwania budownicze -> Komiksy

2. Po uruchomieniu świata, kliknij Esc i wejdź w ustawienia świata a następnie w opcjach świata zaznacz Pokaż współrzędne (suwak po prawej stronie oznacza, że opcja jest aktywna). W sekcji kody zaznacz Ciągły dzień i odznacz Cykl pogodowy, tak aby w trakcie budowy nie padał deszcz.

3. Teraz uczniowie mogą przystąpić do działania. W mapie są trzy boxy z wydzielonymi miejscami do budowania, coś na wzór komiksu. Zadaniem uczniów jest zbudować komiks przedstawiający przygodę z elementami życzliwości lub po prostu zagospodarować komórki sytuacjami, scenkami, w których pokażą czym ta życzliwość jest. W pierwszym dużym boxie są już pokazane przykładowe scenki. One mogą być punktem wyjścia do stworzenia krainy życzliwości, ale równie dobrze można je wyburzyć i postawić nowe wg. własnego pomysłu. 

W komórkach znajdują się BN-y (znane też jako NPC-e, przeczytasz o nich w Słowniczku), które warto wykorzystać jako postaci, które będą wypowiadały zdania, wyrażenia związane ze scenkami. 

O tym jak postawić takiego BN-a i wyedytować treść, którą będzie przekazywał, dowiesz się z tutorialu umieszczonego w zakładce Tutoriale.


W jednej z komórek znajduje się portal do Netheru, to napewno spodoba się dzieciakom, ale zastrzeż, że w zadaniu nie chodzi aby go eksplorować i tracić niepotrzebnie czas, ponieważ działacie w trybie pokojowym więc i tak nikogo tam nie spotkają i nie będą narażeni na walkę. Mogą jedynie ten Nether oswoić, złagodzić jego mroczny charakter tabliczkami lub BN-ami wypowiadającymi życzliwe komunikaty. Możesz tu podać przykład kogoś, kto boi się ciemnych i mrocznych miejsc więc warto o taką osobę zadbać i złagodzić jej strach.  

4. Na wykonanie zadania i zbudowanie Krainy Życzliwości uczniowie mają 2 jednostki lekcyjne. Zaplanuj też czas na prezentację wykonanych prac. Są trzy możliwości zaprezentowania prac:

Zadanie dla zaawansowanych.

Wszystkie boxy ze scenkami można wyeksportować i umieścić w jednym świecie. W tym celu każda grupa bądź uczeń muszą wyeksportować swoje światy i wysłać do nauczyciela. Wtedy nauczyciel lub uczeń, który to potrafi, musi użyć structure blocka, którym "wyciągnie" budowle ze świata a następnie umieści w jednym, specjalnie przygotowanym do tego świecie. Tak właśnie zrobiłam, kiedy moi uczniowie budowali reprezentację jesieni

Najpierw zapisz projekt a następnie wybierz przycisk Eksportuj i zapisz strukturę na dysku. Następnie w nowym świecie zamiast trybu Zapisz (górny lewy róg) wybierz Wczytaj i importuj strukturę do mapy. Więcej o eksportowaniu budowli nauczysz się z tego filmu https://youtu.be/1kC8lu2cdZc Zajrzyj też do zakładki Ucz się ze mną -> Tutoriale i dowiedz się więcej o Structure blockach.