Tutoriale

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Minecraft Education, nauczyć się budowania map edukacyjnych, rozumieć mechanikę gry, wykorzystywać większość jej możliwości, to to miejsce jest dla Ciebie

Będę tu umieszczać różnego rodzaju materiały szkoleniowe, samouczki, porady, webinary, które miałam przyjemność poprowadzić, wystąpienia i publikacje bądź artykuły, których jestem autorką. 

Jak zacząć?

Webinary

Webinar prezentujący mapę "Mówię po polsku z Minecraft Education" dedykowaną osobom uczącym się języka polskiego jako języka obcego. 

Podczas tego spotkania zaprezentowałam pierwszą część tej mapy, pierwotnie przeznaczoną dla uczniów i uczennic klas 1-3. Jak wiemy osoby uczące się języka obcego, bez względu na wiek, zaczynają od bardzo łatwego materiału i zakresu leksykalnego. 

Filmy instruktażowe - Tutoriale

Spawnowanie

Jak zespawnować inaczej postawić w mapie BN-a czyli bohatera niezależnego znanego też jako NPC. Te postaci mogą w grze dostarczać graczom niezbędne informacje, instrukcje dotyczące tego, co mają zrobić lub gdzie mają się udać. To bardzo przydatna funkcja w Minecraft Edu. BN-y mogą również odsyłać gracza do konkretnych stron w sieci lub dawać mu przedmioty.

W filmie pojawiło się spawnowanie czyli odradzanie, inaczej umieszczanie postaci w grze. 

Czat można uruchomić naciskając na klawiaturze Enter lub literę T.

Komendy, takie jak /wb pozwalają wprowadzać pewne zmiany, zmieniać tryb gry, nadawać uprawnienia, przekazywać przedmioty graczom itp. 

Komenda /wb nadaje graczowi status wordbuilder czyli budowniczego świata. Tylko w takim trybie gracz może zespawnować BN-a. 

PPM czyli prawy przycisk myszy pozwala stawiać bloki, spawnować moby, wchodzić z nimi w interakcję, otwierać skrzynie i drzwi, przełączać dźwignie.

Structure Block

Structure blok - to blok, który w Minecraft Education ma kilka zastosowań i właściwości. 

Po pierwsze - nie ma go w ekwipunku i można go sobie przydzielić komendą /give wpisaną na czacie. 

Komenda w całości wygląda tak:

/give @s structure_block

gdzie @s oznacza po prostu osobę wpisującą komendę od słowa self - sobie.

Po postawieniu go na innym bloku roztacza siatkę, którą można objąć strukturę (budowlę) o maxymalnych rozmiarach 64 64 64 bloków.

Tak wygląda blok postawiony na bloku trawy.

A tak wygląda blok obejmujący daną budowlę.

Portfolio

Portfolio to doskonałe narzędzie do dokumentowania przebiegu pracy z daną mapą. Gracze mogą przy pomocy aparatu fotografować otoczenie, zadania które wykonują, budowle, ciekawe miejsca. W miarę możliwości mogą również wykonywać sobie selfie. Wszystkie te zdjęcia trafiają automatycznie do portfolio. Tam można je podpisać a następnie wyeksportować plik pdf z całą zawartością. 

W tym krótkim filmiku zobaczysz jak to zrobić. 

Niebawem kolejne tutoriale