Przydatne komendy cz.1

Komendy w Minecraft Education to narzędzia, które pozwalają graczom na zaawansowane zarządzanie światem gry. Dzięki nim można szybko zmieniać ustawienia świata, takie jak czas dnia czy pogoda, oraz zarządzać przedmiotami i mobami. Komendy umożliwiają teleportowanie się do różnych miejsc, przywoływanie przedmiotów i mobów, a także modyfikowanie trybu gry. Są one niezwykle przydatne podczas budowania światów. Oto pierwsza część tutorialu przybliżająca tajniki stosowania pięciu najpopularniejszych komend, które powinieneś, powinnaś znać.

Komendy to, najprościej rzecz ujmując, polecenia wpisywane w czacie gry, które wykonują określone zadania na podstawie użytych słów. Każda komenda ma swoją składnię. Składnia określa, jak poprawnie wpisać komendę, aby została ona prawidłowo wykonana przez grę. Składnia komendy zaczyna się od ukośnika i zazwyczaj obejmuje nazwę komendy (w języku angielskim), opcjonalne parametry oraz wartości, które definiują, co dokładnie komenda ma zrobić. Na przykład, składnia komendy /give wygląda tak: 

/give <gracz> <przedmiot> [ilość] [dane] [komponenty]. 

Poprawne użycie składni jest kluczowe, aby komenda zadziałała zgodnie z oczekiwaniami. 

Rodzaj nawiasów w składni określa, co w komendzie jest niezbędne, a co opcjonalne. Wszystko, co znajduje się między znakami < >, jest elementem niezbędnym w składni. Natomiast to, co znajduje się między znakami [ ], jest opcjonalne.

SPIS TREŚCI OPISYWANYCH KOMEND:

Komenda 1. /tp

Teleportacja to bardzo przydatna komenda do przemieszczania się po świecie oszczędzając czas na wędrowaniu z miejsca do miejsca. Możemy w jednej chwili przemieścić się do innego gracza, możemy go przywołać do siebie lub po prostu przenieść się do miejsca, z którego wędrowaliśmy. 

Przy teleportacji są ważne dwie rzeczy: selektory celów oraz koordynaty. Jeśli chcemy przenieść się do innego gracza lub przywołać go do siebie, wystarczy użyć selektorów. Możesz je zobaczyć na zdjęciu poniżej. Natomiast jeśli chcemy się przenieść do miejsca, w którym uprzednio np. zbudowaliśmy dom, a teraz zawędrowaliśmy bardzo daleko, trzeba znać współrzędne naszej destynacji, dlatego też podczas budowy świata, dobrze jest je zapisywać w jakimś notatniku. Jeśli nie widzisz koordynatów w lewym górnym rogu ekranu, wejdź w ustawienia i włącz tę funkcję. 

Jak to poćwiczyć tę komendę?

Postaw dwa bloki w niedalekiej odległości, najlepiej w dwóch kolorach. Blok złota to pozycja A. Jej współrzędne widzimy w górnym lewym rogu ekranu (pod warunkiem, że stoimy na tym bloku). Naszym celem jest przenieść się do pozycji B czyli na blok diamentu.

Aby wiedzieć jakie współrzędne należy wpisać w komendzie, trzeba stanąć na bloku diamentu, aby poznać jakie są tam koordynaty. Warto je sobie zapisać na kartce. 

Teraz otwórz czat naciskając Enter lub T na klawiaturze i wpisz dokładnie komendę: /tp @s -100 1 518

Nie zapomnij o ukośniku. Bez niego komenda nie zostanie wywołana. Między ukośnikiem a wyrażeniem tp nie ma spacji natomiast pomiędzy pozostałymi składnikami musi być spacja.

Jak zauważasz użyty tu został selektor celu @s od słowa self - czyli Twoja osoba.

Jeśli użyjesz selektora @p - najbliższy gracz, to jeśli jesteś z kimś w świecie, to wtedy ta osoba zostanie tam przeniesiona. Jeśli jesteś sam, to przeniesie tam Ciebie. 

Gdyby było więcej osób w grze i chcesz zgromadzić wszystkich w jednym miejscu, wtedy używasz selektora @a - wszyscy gracze. 

Będąc w trybie kreatywnym gry w wygenerowanym świecie, możesz eksperymentować z wpisywaniem przypadkowych współrzędnych i przenosić się w różne miejsca, wędrując po swojej mapie. Musisz jednak być świadomy, świadoma, że współrzędna Y, czyli środkowa wartość, odpowiada za wysokość. O ile w płaskim świecie nie ma żadnych wzniesień, to w światach z wygenerowanymi biomami wysokości odgrywają dużą rolę. Czasami jesteśmy na wysokości 150 bloków, np. kiedy stoimy na wysokiej górze, a innym razem pod ziemią w ciemnej jaskini. Wpisując losowe koordynaty, może się zdarzyć, że przeniesiesz się do środka góry i będziesz otoczony, otoczona blokami, wtedy musisz się z niej wykopać.

Komenda 2. /give

Komenda /give pozwala przydzielić sobie lub innym graczom w świecie różnego rodzaju przedmioty. To przydatna funkcja zwłaszcza jeśli zapraszamy do świata uczniów i oni grają w trybie survival czyli na przetrwaniu. Wtedy nie mają dostępu do przedmiotów z ekwipunku. Muszą je pozyskiwać i wytwarzać o ile pozwalają na to ustawienia świata. Wtedy możemy dać konkretnej osobie przedmiot, który jest jej niezbędny. 


Dla nas, indywidualnych graczy komenda może być przydatna do przyznawania sobie bloków, których nie ma w ekwipunku, czy to w trybie survivalowym czy kreatywnym. Oto te bloki i ich krótki opis:

Jak poćwiczyć tę komendę?

Otwórz bloki trawy w trybie kreatywnym. Otwierając czat, wpisuj komendę /give @s dodając nazwy poszczególnych przedmiotów. Pamiętaj, że przedmioty należy wpisywać po angielsku, tak jak one się nazywają w Minecraft Education. Nazwy bloków znajdziesz na stronie minecraft.wiki

Jeśli poprawnie wpiszesz początek komendy i selektor to pokaże ci się lista przedmiotów które możesz sobie przyznać. Jeśli wpiszesz jakąś frazę, to wyniki ograniczą się tylko do przedmiotów zawierających tę frazę. Zobacz przykład, w którym wpisałam wyraz diamond. Pojawiła się propozycja tylko tych przedmiotów, które w nazwie zawierają to słowo. 

Jeśli zaprosisz do swojego świata kogoś innego, zamiast selektora @s wpisuj @p, co oznacza, że najbliższy gracz otrzyma wskazany przedmiot. Jeśli masz więcej gości wypróbuj selektor @a czyli wszyscy gracze. Wtedy wszyscy mogą otrzymać od ciebie prezent w postaci diamentowego miecza. 

Komenda 3. /time

Ta komenda jest bardzo przydatna w chwili kiedy np. budujesz świat, który finalnie będzie się prezentował w nocy np. baza na Księżycu lub rozświetlona świąteczna wioska.

Światy lepiej buduje się wtedy gdy jest jasno, ale od czasu do czasu chcemy sprawdzić jak budowle prezentują się po ciemku i upewnić się czy są odpowiednio doświetlone. Wtedy właśnie możemy przełączać pory dnia za pomocą komendy /time.

Wystarczy otworzyć czat i wpisać /time set midnight to uruchomi północ, a po wpisaniu /time set day

/time set day

/time set midnight

Zwróć uwagę, że pory dnia w Minecrafcie są wyrażone za pomocą liczb. I tak zamiast wpisywać komendę /time set day można wpisać /time set 6000 i uzyskamy dokładnie południe

Oto tabela z wartościami liczbowymi dla danej pory dnia:

W trakcie rozgrywki możemy sprawdzić która jest godzina. Oczywiście zostanie ona wyrażona za pomocą liczby od 0 do 23000

Wpisz w czacie /time query daytime W górnym, lewym rogu ekranu zostanie podana wartość odpowiadająca aktualnej godzinie.

Kiedy generujemy nowy płaski świat na blokach trawy, domyślnie ustawiony jest ciągły dzień. Ale nie zawsze chcemy tworzyć nowy świat na blokach trawy więc generujemy świat z różnymi biomami w trybie kreatywnym i wtedy domyślnie ustawia nam się cykl dobowy. Po około 10 minutach zaczyna zapadać zmrok i nastaje noc. W trakcie budowania może to utrudniać nam widoczność, dlatego warto wyłączyć cykl dzienny. 

Można to zrobić w ustawieniach, ale warto nauczyć się tej prostej komendy, która w jednym momencie sprawi, że słońce będzie świeciło cały czas. 

Komenda /gamerule służy do zmiany różnych zasad gry, które wpływają na zachowanie świata gry i mechanikę rozgrywki. Dzięki tej komendzie można dostosować wiele aspektów gry do swoich potrzeb między innymi to czy dzień trwa cały czas czy też nie.

Komenda 4. /weather

Podobnie jak czasem, tak i pogodą można sterować w Minecraft Education. W blokach trawy domyślnie ustawiona jest bezchmurna pogoda, ale czasem w innym świecie zaczyna padać deszcz, co mocno frustruje twórców map. Deszcz pomaga w uprawie roślin i zwiększa szansę na zdobycie lepszych łupów podczas łowienia, ale podczas budowania i eksplorowania terenu zdecydowanie nie jest przyjazny.

Ta komenda pozwoli ci łatwo wyłączyć deszcz. A jeśli będziesz w biomie zimowym, to po włączeniu deszczu zacznie padać... śnieg!!! Wtedy jest fajnie 😉

Komenda /weather query pozwala sprawdzić jaka obecnie jest pogoda. Czy to jest przydatne? Hmmm... tak, np. wtedy kiedy jesteśmy pod ziemią albo budynku bez okien. 

Komenda 5. /gamemode

Tej komendy z całą pewnością nie musze przedstawiać graczom Minecrafta, nawet tym najmłodszym. To jedna z pierwszych komend, które dzieciaki przyswajają podczas grania. Czasem światy są tworzone tak, że gracz jest w trybie survivalowym co niekiedy utrudnia ekplorację terenu. Ci którzy się tym frustrują, za wszelką cenę chcą zdobyć tryb kreatywny aby ułatwić sobie rozgrywkę. Wtedy w ruch idzie komenda /gamemode

Dla przypomnienia, musisz wiedzieć, że w grze mamy trzy podstawowe tryby gry:

Nie zawsze jednak przełączanie trybów za pomocą komendy /gamemode jest włączone. Niekiedy twórcy światów specjalnie blokują tę możliwość. Ale jeśli tylko to możliwe Twoi uczniowie z pewnością skorzystają z tej komendy.

Jak poćwiczyć komendę?

Wpisz w czacie komendę /gamemode c

Naciśnij E na klawiaturze, aby otworzyć ekwipunek i zwróć uwagę, że wszystkie elementy są dla Ciebie dostępne, możesz je dowolnie przeciągać do zasobnika podręcznego i z nich korzystać w świecie.

Teraz wpisz w czacie komendę /gamemode s

Zwróć uwagę, że nad HotBarem czyli zasobnikiem podręcznym pojawiły się serduszka i kawałki mięsa, które oznaczają, że teraz żeby przeżyć musisz uważać na obrażenia i pamiętać o zjadaniu pożywienia.

Ponownie otwórz ekwipunek naciskając E i zobacz, że teraz masz jedynie przedmioty, które wcześniej sobie wyciągniesz, a pozostałe świecą się na czerwono, co oznacza, że nie są dla Ciebie dostępne.

Możesz tez zobaczyć różnicę w kwestii wydobywania bloków trawy. Wcześniej można było jednym kliknięciem LPP zniszczyć blok. Teraz potrzeba chwili aby taki blok zniszczyć i jednocześnie go wydobyć. 

Tryb adventure w tym wypadku nie zmienia niczego, bo on jest używany przez twórców mapy po to aby zabezpieczyć świat przed zniszczeniem przez gracza i pozwala jedynie na interakcję z przedmiotami w ograniczonym zakresie. Wiele map w bibliotece jest tak tworzonych i jeśli otworzysz świat w którym niczego nie da się zniszczyć i nie masz pełnego ekwipunku to oznacza że jesteś w trybie adventure. 

Na tym kończę pierwszą część przewodnika po komendach. Mam nadzieję, że wszystko jest dla Ciebie zrozumiałe. Jeśli nie, napisz do mnie, być może będę mogła ci pomóc. Adres mailowy znajdziesz w stopce tej strony. 

Pod tym LINKIEM możesz pobrać karty do wydrukowania z komendami, które opisałam w tym artykule.

Powodzenia!