Easter Egg Hunt

Czy wiecie, czym jest zabawa Easter Egg Hunt? To wspaniała przygoda, podczas której szukamy ukrytych wielkanocnych jajeczek. Wyobraźcie sobie, że te jajeczka są schowane w tajemniczych miejscach i tylko najbardziej spostrzegawczy poszukiwacze mogą je znaleźć!

W Minecraft Education możemy stworzyć własną grę Easter Egg Hunt. Będziecie mogli zaprojektować mapę pełną niespodzianek i kryjówek, gdzie każde zakamarki mogą skrywać kolorowe jajeczka. To będzie jak wielka, interaktywna łamigłówka, którą sami stworzycie!

Czy jesteście gotowi na tę wyjątkową, wielkanocną przygodę w Minecraft Education? No to do dzieła!

Czas pracy: 2x45 minut (w zależności od złożoności pomysłów, czas może się wydłużyć)

Grupa docelowa: 7-12 lat

Mapy:
- Mapa dla uczniów do pobrania pod tym LINKiem
- Mapa niespodzianka na koniec zajęć Easter Egg Hunt

Tryb gry: Multiplayer

Karta pracy do pobrania TUTAJ


Karta pracy może przydać się, jeśli dzieci pracują drużynowo. Po naradzeniu się mogą zaznaczyć sobie miejsca, w których będą ukrywały jajka. Potem ewentualnie, jedna osoba może sprawdzić, czy we wszystkich zaznaczonych skrytkach znajdują się jajka. 

Przebieg zajęć:

Po wejściu do mapy uczniowie znajdują się na wydzielonym terenie i mają przed sobą dwa punkty informacyjne.

Robot o nazwie "Informacja turystyczna", który mówi, co mają zrobić gracze...

...i tablica, na której zapisane są zasady bezpieczeństwa.

Uwagi i wskazówki:

Przebieg zajęć cd.

5. Po omówieniu i zaplanowaniu wszystkiego zaproś uczniów do pracy. 

6. W trakcie pracy przypominaj uczniom o upływie czasu. 

7. Po ukończeniu tworzenia swoich map, poproś uczniów, aby wysłali swoje światy do Ciebie. Pamiętajcie, aby światy nazywać w ustawieniach wpisując nazwę grupy. Ewentualnie w mapie, na tablicy mogą zapisać swoje imiona.

8. Teraz dobrze by było aby drużyny wymieniły się między sobą mapami, więc albo je powysyłają do siebie albo Ty udostępnisz im te mapy na dysku, Teamsach lub Padlecie.

9. Po obejrzeniu map innych grup przeznaczcie czas na porozmawianie o tym, jak im się pracowało, co im pomagało a co utrudniało pracę, co zauważyli u innych, czy skrytki były łatwe czy trudne do odnalezienia. Taka ewaluacja pozwoli, bez krytykowania, przyjrzeć się, ocenić i docenić pracę własną i innych.

Tak pracowali moi uczniowie: pracowali w trzyosobowych zespołach w trybie Multiplayer. Niestety po wprowadzeniu kolejnej wersji Minecraft Edu, nie było możliwe hostowanie światów i każdy musiał samodzielnie dokończyć ukrywanie pisanek. Odkryliśmy, że używanie jaj np. kur czy owiec powoduje niekontrolowane spawnowanie tych zwierząt, bo gracze, którzy znajdowali te jajka, niechcący, trzymając je w ręce uderzali o ziemię i w ten sposób tracili jajko. Najlepszym sposobem okazało się wykorzystanie jaj BN-ów, ponieważ żeby zespawnować BN-a trzeba użyć komendy nadającej uprawnienia budowniczego świata (/wb). Domyslnie ten tryb jest wyłączony więc nawet jeśli gracz szukający jajek gra w trybie kreatywnym, nie straci niechcący jajka.
Trochę więcej o tym jak pracowali moi uczniowie przeczytasz w artykule na blogu https://www.naukazminecraftem.pl/blog/easter-egg-hunt 

A teraz niespodzianka!

W nagrodę dla moich uczniów, a także dla Waszych, przygotowałam własną wersję gry Easter Egg Hunt. Trzeba w niej znaleźć 25 z 34 ukrytych jajek, a następnie znaleźć miejsce, do którego należy wrzucić te znalezione i poczekać grzecznie na... No właśnie, na co, to już odkryjcie sami.

Oto mapa Easter Egg Hunt 

Poniżej znajdziecie kilka zrzutów ekranu z tego świata. Happy Easter i powodzenia w szukaniu jajek!